Kniha nielen o behaní

Autor: Katarína Šimková | 21.10.2020 o 9:20 | Karma článku: 1,02 | Prečítané:  248x

Bolo to v týždni, keď sa v Košiciach behal maratón. Vtedy som siahla po knihe japonského autora Harukiho Murakamiho. Ako jeden z mála autorov patrí aj k maratóncom. Aspoň tak uvádzajú zdroje.

Keď som čítala pred dvoma rokmi v Calabrii na brehu mora jeho knihu Spisovateľ ako povolanie ako prvú z jeho tvorby, strhla ma neuveriteľným spôsobom. Tým prirodzeným, na nič sa nehrajúcim štýlom písania vyrovnanej osobnosti vedomej si svojich vzletov aj pádov. Zároveň ochotný zdieľať takou vycibrenou cestou a starostlivým výberom slov, že sa od knihy nedokážete odtrhnúť pár hodín a počas čítania sa ocitnete v inom svete.

O čom hovorím, keď hovorím o behaní, je pre mňa zatiaľ piatou knihou z jeho dielne. Keďže som reálne na pretekoch desatinu maratónu behať nemohla, zahĺbila som sa do riadkov o príprave na kráľovskú disciplínu. Čo všetko sa dá všimnúť si počas behu, z čoho všetkého sa dá poučiť a čo vlastne beh ako taký prináša do života? Motiváciu, inšpiráciu, rovnováhu? Dokedy je možné, aby človeka beh bavil a čo prežíva, ak dorazí do cieľa? Nespočetné dialógy so sebou samým. Ich obsah, teda aspoň niektorých, ponúka takmer 200 stranová kniha japonského velikána. Nepredstavuje recepty na úspech a šťastie, je rozprávaním autora, ktorý je natoľko chytrý a disciplinovaný, že mám vďaka nemu možnosť sa niečo nové dozvedieť. A možno sa aj poučiť. Minimálne však prečítať si dobrú knihu, ak nie ste úplným fanúšikom behu v daždi. A vôbec, viete, či Haruki Murakami behá aj tak? Zistíte.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Dali sme svetu pokryteckú vládu bez mravov, ktorá nás vťahuje do hysterickej telenovely.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.


Už ste čítali?