Severskou chôdzou okolo Betliara

Autor: Katarína Šimková | 12.8.2020 o 10:52 | Karma článku: 3,03 | Prečítané:  684x

Augustové soboty patria turistickým vlakom na Gemer. Dve trasy ponúkajú spoznať ďalšie, zatiaľ nie vrcholne populárne, no napriek tomu zaujímavé miesta našej krajiny.

V prvú augustovú sobotu ste sa mohli ocitnúť na zastávke v Betliari. Keď sa povie Betliar, čo vám príde na um? Kaštieľ. Niektorí zamierili priamo doňho. Ako nás domáci upozornili, v tomto čase býva vyťažený, a tak je dobre, ak si vstupenky zaobstaráte čím skôr. No kaštieľ nemusí byť centrom záujmu vašej pozornosti. Okolo neho sa nachádza rozsiahly park a aj z hranicami dediny Betliar nájdete zaujímavosti. Ale pekne po poriadku. Opäť severskou chôdzou, zdravotnou športovou aktivitou sme sa v tempe vydali miestami, skrývajúc sa pred intenzívnymi lúčmi slnka, do chatárskej oblasti. Tam sme si pozreli niekdajšiu elektráreň a tiež budovu, kde sídlili kancelárie. Na Gemeri sa v minulosti ťažila železná ruda, a tak sa tu nachádza množstvo technických a žiaľ, často schátralých pamiatok. Ako však môžeme pozorovať, viaceré združenia sa snažia na ne upozorňovať a zachraňovať ich.

Cestičkami sme sa dostali do obce Betliar, kde významné pamiatky označili tabuľkami. Keďže pri severskej chôdzi pracuje 90% svalov tela, dopriali sme si prestávku na kávu či nanuk v kaštieľnom parku, resp. na jeho začiatku. Po pauze sme sa ho vybrali objavovať. Na kopci sme si pozreli pozostatky z nádhernej budovy niekdajšieho poľovníckeho zámku a dozvedeli sme sa tiež, že za blízkym plotom obory chovajú vysokú zver. Naspäť gaštanovou alejou a pokračovali sme po rozsiahlom kaštieľnom parku. Potom sme si dali okruh zameraný na rýchlosť a neskôr, keď sme už mali viac kilometrov v tele, tiež posilňovaciu tabatu, relexačnú nordic walking jogu a s úsmevom aj salsu. Park nám ponúkol veľa príležitostí na kochanie sa jeho zelenou  krásou a vodnými prvkami.

Po športe si išli doplniť energiu na obed. Kto by bol povedal, že v Betliari varí Talian špeciality svojej kuchyne ako lasagne, cuketové suflé či focacciu s prosciuttom a rukolou. Milá obsluha, príjemné prostredie, tak si predstavujem bodku za výletom. Na skok od stanice.

Severskou chôdzou sa pôjde aj 15. augusta a 5. septembra.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Rekordy pokračujú, okres Námestovo opäť predbehol Bratislavu

Pribudlo takmer 800 prípadov, vyliečilo sa 225 pacientov.

Bratislavská kriminálka zadržala starostu mestskej časti Kusého

Obvinený je zo spáchania trestného činu proti poriadku vo veciach verejných.


Už ste čítali?